full screen background image
Search

Výstava v Týnci nad Sázavou přiblíží postřehy starosty, muzikanta a myslivce Jana Slabého

Životní postřehy neveklovského starosty, muzikanta a myslivce Jana Slabého přiblíží výstava „Co mne kdy napadlo aneb, že by epigram?“, která bude ke zhlédnutí od 12. ledna do 15. února na Městském úřadu v Týnci nad Sázavou. V „trojrozměrné“ podobě představí autorovy krátké veršovánky ilustrované fotografiemi z jeho cest, které vydal v útlé sbírce vlastním nákladem. Neprodejná publikace je už téměř rozebrána a Jan Slabý připravuje její nové, rozšířené vydání.

11

„Texty vznikly nahodile, tak, jak vystihuje název sbírky ‚Co mne kdy napadlo‘. Díky tomu, že jsem starosta, kapelník a myslivec, mám možnost určitého srovnávání přírodních procesů i lidských vztahů. A když je člověk trochu pozorovatel, leccos ho napadne,“ popsal Jan Slabý vznik svých úsečných, ale výstižných veršů. S tužkou a papírem v kapse nechodí, takže dost nápadů prý zapomněl. Přesto se mu podařilo do první sbírky shromáždit 34 epigramů. „Snažím se myšlenku uchovat v hlavě aspoň do příchodu do kanceláře, abych si napsal nějakou črtu. Je to ale obrovský problém, spoustu věcí jsem zapomněl a myslím si, že byly dost bryskní – nechci říct satirické, to bych si nedovolil, protože dnešní satira mě někdy jako člověka uráží a toho bych se osobně nerad dopustil,“ dodal.

 

Epigramy vznikaly několik let. Když jich měl několik desítek, rozhodl se je vydat. „Myslel jsem si, že by byla škoda, aby se neuchovaly, především pro mne a mé blízké,“ vzpomněl. Podporu našel i u kamarádů a jeden z nich – zkušený vydavatel – mu pomohl nápad dotáhnout do konce. Texty doplnil fotkami, které Jan Slabý pořídil během svých cest po republice i zahraničí. „Nezasahoval jsem do toho, jen jsem chtěl, aby hlavním mottem na stránce byl epigram, proto jsou snímky v černobílé variantě,“ konstatoval. S pomocí téhož vydavatele nechal vyrobit i velkoformátové snímky jednotlivých stránek knížky, které poprvé vystavil loni v Kulturním domě Josefa Suka v Sedlčanech. Průběžně (mimo výstavy) jsou ke zhlédnutí v Informačním centru v Neveklově. Jan Slabý by je rád představil i v dalších městech a obcích.

Malá knížka vyšla v nákladu 500 výtisků. „Neměl jsem žádného finančního partnera a vydal jsem ji vlastním nákladem jako dárky pro své blízké, proto mě každá kladná odezva hodně těší. S napětím vždy čekám, co obdarovaného zaujme víc – zda text, nebo fotografie. Mám radost z toho, když mi jeden mladý úspěšný člověk řekl, abych udělal druhý díl. Už zapisuju další myšlenky, mám jich přes 20 a myslím, že by mohly vyjít na přelomu roku 2017/18. Chci je vydat jako rozšířené vydání první knížky,“ řekl Jan Slabý.

A který epigram je mu nejbližší? Prý ten nejkratší: „Svinstvo chvátá, poctivost chce čas“. Některé repliky mohou čtenářům připadat povědomé, možná je už někdo někdy vyslovil. Jan Slabý s tím nepolemizuje: „Je to možné, nejsem vševědoucí. Za svými epigramy si ale stojím, protože odrážejí mé životní zkušenosti a postoje“.

Ing. Jan SlabýJan Slabý (1953), původním povoláním zemědělský inženýr zootechnik je v současnosti starostou města Neveklov. Byl a je muzikantem a lídrem tří hudebních formací – Farmáři (country), Český šraml (lidovka v tradičním provedení) a Benešovské horny (lovecká hudba). Je také myslivec a velký milovník přírody.

15
1