full screen background image
Search

Testy potvrzují – párou proti koronaviru

Testy nezávislé německé laboratoře potvrdily dobrou zprávu. Při správném použití eliminují parní čističe Kärcher až 99,999 % obalených virů *, jako je koronavirus nebo chřipka, a 99,99 % běžných domácích bakterií ** z tvrdých povrchů. Čištění párou je tedy dobrou metodou boje proti koronaviru.

Společnost Kärcher nechala testovat v nezávislé laboratoři v Německu účinnost jejich parních čističů v boji proti virům. Laboratorní testy potvrdily, že při správném používání odstraní přístroje z tvrdých povrchů až 99,999 % obalených virů*, jako je koronavirus nebo chřipka, a 99,99 % běžných domácích bakterií**. Dezinfekční prostředky by měly být v současnosti vyhrazeny primárně pro ambulantní a lůžkovou péči, a na trhu je jich stále nedostatek. Parní čističe tak mohou účinně pomoci přispět k obecné hygieně – jak v domácnostech, tak v komerčním a průmyslovém použití.

 

Čištění párou po dobu 30 sekund eliminuje 99,999 % obalených virů*

Obalené viry, jako je koronavirus SARS-CoV-2, mohou být neutralizovány při vysokých teplotách. Protože viry nejsou bakterie ani živé organismy, odborníci hovoří také o inaktivaci virů. V laboratoři byl na tvrdý povrch distribuován certifikovaný testovací virus (Modified-Vaccinia-Ankara-Virus), který je reprezentativní pro obalené viry. Tato oblast byla poté vyčištěna ruční tryskou parního čističe a příslušným potahem z mikrovlákna. Bylo prokázáno, že významného snížení až o 99,999 % obalených virů lze dosáhnout při maximálním tlaku páry a s dobou čištění 30 sekund na jedné ploše. Kärcher testoval parní čističe pro domácí použití i stroje pro profesionální použití. Ať už je pára produkována v kotli nebo v průtokovém ohřívači vody, nemá to vliv na výsledek v boji proti viru; obě technologie dosáhly v laboratoři srovnatelného výsledku.

 

Pravidla pro účinné čištění párou

Na výstupu z trysky přístroje dosahuje pára přibližně 100°C. Aby bylo možné účinně bojovat proti virům, musí být tryska vedena přímo nad povrchem. Čím dále je od čištěného povrchu, tím se teplota dopadající páry snižuje. Je také důležité zajistit dostatečné trvání čištění a zvolit dobu napařování 30 sekund na jedné oblasti s maximálním stupněm páry. Použité potahy z mikrovlákna je nutné po dokončení úklidu vyprat při teplotě nejméně 60°C standardním pracím programem (nikoli Eco).

 

Vedlejší účinky, které uvítáte

Parní čističe pro svou práci potřebují pouze elektřinu a vodu. Lze je používat téměř neomezenou dobu a nevyžadují žádné dezinfekčních ani čisticí prostředky, ty jsou v případě páry vyloženě nežádoucí. Díky tomu, že parní čističe nepracují s chemickými čisticími prostředky, jsou během úklidu ochráněny i dýchací cesty uživatelů a samotná pára zajišťuje v místnosti příjemné klima. Rovněž je zabráněno potenciálně alergickým reakcím ze zbytků čisticích prostředků, např. pro děti, které si hrají na podlaze. Osoby trpící alergiemi těží ze skutečnosti, že pára váže prach a snižuje tak rozptyl alergenů.

Parní čističe a parní vysavače potřebují pouze elektřinu a vodu. Lze je používat téměř po neomezenou dobu.

www.karcher.cz


* Testy ukázaly, že při bodovém čištění po dobu 30 sekund při max. výkonu páry s parním čističem Kärcher lze odstranit 99,999% obalených virů, jako je koronavirus nebo chřipka (s výjimkou viru hepatitidy B) na běžných hladkých površích v domácnosti (testovací zárodek: Modified-Vaccinia-Ankara Virus).

1
0