full screen background image
Search

Prodej realit na Benešovsku – jaké jsou prognózy?

Nabídka nemovitostí je v současnosti na Benešovsku velmi široká. Vybere si skutečně každý. Ale je právě teď vhodný čas pro hypotéku? A s čím je třeba počítat? Na to vše se vám pokusíme co nejsrozumitelněji odpovědět.

Odevšad můžete slyšet, že ten nejlepší čas pro získání hypotéky již minul. Ale naštěstí to není tak úplně pravda. Posuďte sami. K nejvíce diskutovaným tématům patří opatření České národní banky ohledně maximální výše poskytované hypotéky. Jinými slovy od října loňského roku začalo postupné přiškrcování kohoutku, které vyvrcholilo v dubnu 2017 s 90% hypotékami. To jsou takové hypotéky, u nichž musí zájemce dodat z jiných zdrojů alespoň 10 % hodnoty hypotéky. Ale vše je trochu složitější.

 

10 % z vlastní kapsy nestačí

Ať už se na Benešovsku díváte po malém rodinném domku nebo rovnou po secesním sídle, za které by nemuseli stydět ani Schwarzenberkové, dejte si pozor a nesedněte na lep realitním makléřům, kteří se ohánějí právě výše zmíněnými 10 %. Od roku 2017 jste totiž nově jako kupující povini zaplatit i daň z převodu nemovitosti. Jde o krok správným směrem a čára přes rozpočet nepoctivcům, kteří sice shrábli vyšší kupní cenu, ale příslušný úřad se od nich těchto financí nikdy nedočkal, a plnění pak oprávněně požadoval po nových majitelích nemovitosti. Na druhou stranu se však připravte na to, že 4% hodnoty nemovitosti, tzn. hodnotu daně, budete muset zaplatit také ze svého. A na to vám žádná hypotéka nepůjčí.

 

Budou hypotéky dražší?

Zajímá vás, jak jsou na tom hypotéky v roce 2017 ve srovnání s jinými obdobími? Pak vás jistě potěšíme. I když jim byl prorokován vysoký nárůst úroků, skutečnost zdaleka nebyla tak dramatická. Díky konkurenčnímu boji mezi jednotlivými poskytovateli jsou hypotéky 2017 prakticky stejně výhodné, jako v předcházejícím rekordním roce. Liší se jen o desetiny procenta. Na nákup nové nemovitosti tak rozhodně není pozdě, spíše naopak.

35
0