full screen background image
Search

Petr Čejka – 20 let muzicírování

Petře, jako hudebník jste známý a uznávaný jak mezi posluchači, tak mezi hudebníky. Jak ale probíhá váš volný čas, pokud se zrovna nevěnujete hudbě?

Nevím, zda jsem uznávaný, ale kromě hraní pro kapelu dělám manažerskou práci a administrativu, takže je stále co dělat mimo pódium. Když se nevěnuji hudbě, odpovídám na poptávky, píšu a posílám smlouvy, fakturace, připravuji zkoušky, dělám rozhovory, udržuji vozový park atd… žádná nuda. Bez tohoto se bohužel kapela neobejde a kdo začíná, tak ani netuší, co ten cirkus obnáší.   Volný čas nejraději trávím v rodinném kruhu, poslední dobou už i s vnoučaty, nebo přáteli. Je velice uspěchaná doba a takových momentů si vážím nejvíce. Možná se o mně neví, že rád natáčím a vyrábím svatební filmy. Také namlouvám reklamní spoty pro různá rádia.

 

Na svých webových stránkách uvádíte, že rád sekáte trávu. Je to opravdu takový relax?

Ano, pohybu u počítače moc nemám, i když mi rodina pořídila velice kvalitní odpruženou židli, přeci jenom mi pohyb chybí a na naší velké zahradě nikdy není hotovo. Tráva roste před očima. Ze začátku jsem měl sekačku, na které jsem vypnul pojezd a utíkal za ní a tím ladil kondici a spořil benzín, ale teď sekám s traktůrkem. Když posekám, odměním se, načnu si pivko a kochám se nízkým trávníkem.

 

Nedávno jste oslavil s Bandem 20 let. Poznamenalo vás to něčím a co se změnilo ? Nemáte chuť s tím někdy seknout?

Když se podívám na fotky, tak na první pohled  je vidět, že mě těch 20 let poznamenalo. Měl jsem chuť několikrát s muzikou skončit. Samotné hraní je fajn a zažívám při něm duševní naplnění. Přestat už nejde. Ale kapela bohužel přináší i spoustu starostí, které nejsou příjemné, ale musí se řešit, aby to dále fungovalo bez stresu. Pokud mohu komentovat postup času, poodhalím všeobecné postřehy. Publikum se mění a muzikanti a technika mnohdy musí vynaložit větší úsilí než dříve, které nikdo nedocení. Za „totáče“ jsme hráli za 150,-Kč na večer. Vstupné na zábavku bylo 25,-Kč. Dnes se vše min.10x zvedlo. Muzikanti, aby dostali kšeft, chodí pod svou cenu a nechají se využívat. Ano mají kde hrát, ale to je velmi krátkozraké.  Třeba velké pódium plné efektů už nikoho nepřekvapí, vše se stalo běžným standardem. Některým lidem stačí, když je nahlas cokoliv a teče pivo.  Vážím si lidí, kteří si pozvou Čejka band na hodinku na soukromou oslavu a chtějí zahrát naše písničky. Tam je hmatatelný smysl naší práce. A tak jsem za těch 20 let dozrál k přesvědčení, že jediná trvalá cesta je nekopírovat, být sám sebou, držet si svou cenu a hrát pro lidi, kteří vás chtějí slyšet.

 

Kdybyste nebyl muzikantem, čím byste chtěl být – povoláním?

Než jsem se pustil na dobrodružnou a nejistou dráhu hudebníka na volné noze, byl jsem strojař, ale neuživil jsem rodinu a tak jsem více šlápnul do muziky. A kdybych nehrál, asi bych se pohyboval u profesí, které mě stále přitahují. To je řízení auta,  film, televize, rádio, nebo zvukařina.

 

Kdybyste mohl být na 24 hodin ženou, jak byste s tím časem naložil ?

Chtěl bych zažít pocit živého miminka v bříšku, porod určitě ne. U porodu jsem byl a zřejmě to bolí, jak když vám uříznou ruku motorovou pilou. Na druhou stranu bych si chtěl vyzkoušet pravou ženskou sílu. Provokovat a svádět muže. Našla bych si bod G a užívala opakované orgasmy. Ženy mají na lásku nádrž, jako je nádrž na benzin v autě a potřebují ji neustále doplňovat, aby byly šťastné. Vybral bych si prachatého ministra a pořádně ho šaramantně podojil, dokud bych neměla plnou nádrž.

 

Chystáte nějaké novinky? Šušká se, že připravujete nové CD 

Čejka band natočil nový singl Je to tak ! V blízké budoucnosti se více zaměříme na vlastní tvorbu a koncertování.  Po mateřské s námi znovu začala jezdit Markéta, čili máme zpět naše barevné trojhlasy. Další novinka je před námi. Rozdělili jsme repertoár, aby lidé měli jasno, na jakou hudbu vlastně jdou, takže teď veškerý čas soustředím na zkoušení s novou plesovou kapelou Tahimel, se kterou začínáme hrát už v listopadu a před sebou máme náročnou plesovou sezonu. Po ní se opět vrátíme ke koncertování s kapelou Čejka band.

Děkuji za rozhovor a čtenářům přeji hezký zbytek léta ☼

Petr Čejka

 

  ČEJKA BAND

Foto: Facebook – Čejka band

65
1