full screen background image
Search

Nový život pro starou faru

Sociální byty, komunitní centrum, výrobna regionálních produktů, kavárna nebo exerciční dům – v to všechno by se mohla proměnit bývalá fara v Maršovicích. Osud chátrajícího objektu není lhostejný místním, kteří založili Občanský spolek Maršovická fara a spolu s dalšími partnery chtějí barokní stavbu zachránit.

Zástupce spolku Václav Altmann by dal přednost vzniku exercičního domu, v němž by se lidé scházeli na duchovní cvičení. „Naplnil by se tak účel fary – být duchovním centrem Maršovic,“ říká. Nemuselo by však podle něj zůstat jen u duchovních témat, v rozporu s posláním fary by nebyly ani různé přednášky a podobné akce.

Farnost v Maršovicích byla zrušena v roce 2009. Zdejší farní společenství se změnilo v zájmový spolek, který ctí potřebu svých členů scházet se a sdílet své zájmy a přítomnost. Na faře se scházejí několikrát do roka – slaví zde narozeniny farníků, pořádají dětská setkání. Dochází tak k paradoxní situaci, kdy budovu samotná církev využít nedokáže, ale pro místní farníky je velmi potřebná a přínosná. Arcibiskupství, které je jejím vlastníkem, však má podobných objektů hodně a na jejich opravy a údržbu nemá peníze. Řešením by mohla být dotace.

Fara Maršovice 1

Dispozice fary odpovídá barokní přestavbě kolem roku 1730. Je rozdělena na čtyři samostatné prostory, v přízemí a v patře. Sociální zařízení chybí, jsou tu jen dva suché záchody, z toho jeden původní barokní, který má podobu kachlových kamen. Voda byla do fary zavedena až po roce 1975. Ve velmi špatném stavu jsou i veškeré hospodářské budovy, tedy velká stodola z roku 1903 a prostorné chlévy. Neudržovaná je také velká zahrada.

Areál kostela s farou byl postaven v letech 1774–1775. Jeho poslední generální oprava proběhla ve 30. letech 20. století. Po nuceném odchodu posledního kněze z fary v roce 1961 v objektu bydleli lidé, kteří se ocitli v nouzi. V současné době mají patro pronajaté dvě rodiny na letní byt a nájem z těchto prostor pomáhá farnosti pokrývat nutné náklady na opravy celého areálu. V nejbližší době bude potřeba opravit především střechu.

 

Podobných staveb je v regionu hodně. Víte o nějaké? Měli byste chuť se pustit do její záchrany? Napadá Vás, jak ji využít? Ozvěte se! Pomozte vdechnout nový život starým farám. Pomozte oživit objekty, které byly neprávem odsouzeny k zániku. Dejte nám vědět na info@posazavi.com.

0
0