full screen background image
Search

Neveklovská obchodní akademie hostila studenty z Rakouska a Portugalska

Umí pozdravit česky? Chutná jim svíčková s knedlíkem? Co dělají ve volném čase? Odpovědi na podobné otázky hledali studenti Obchodní akademie Neveklov během tohoto týdne, kdy v rámci mezinárodního vzdělávacího projektu Comenius hostili zahraniční partnery z Rakouska a Portugalska. Dověděli se ale ještě mnohem víc – třeba o možnostech podnikání v daných zemích.

 

„Jedná se o vzdělávací multilaterální projekt, do kterého jsou zapojeny povětšinou střední odborné školy z osmi evropských států. Jeho součástí jsou tripartitní výměny studentů, při nichž se nebavíme jen o kultuře v dané zemi, ale také hodně o obchodu nebo možnostech podnikání,“ řekla manažerka projektu Jana Mužíková.

 

P1210456Z Rakouska přijela se svými studenty učitelka Silvia Neumayer. „Podobné výměny jsou hodně důležité. V naší škole se učí i čeština a myslím si, že jako každý jiný jazyk se nejlépe naučí v zahraničí. Jsme sousedi, je proto důležité, aby Rakušané znali své sousedy, vždyť máme společnou historii a kulturu. Myslím si, že Češi vědí mnohem víc o Rakousku než Rakušané o Česku. Doufám, že se to změní,“ řekla Silvia plynnou češtinou.

 

Co všechno si zapamatovali z krátké lekce „češtiny pro přežití“, kterou po příjezdu do Neveklova absolvovali, si studenti mohli vyzkoušet v Benešově. Ve zdejším informačním centru si mimo jiné museli česky říct o mapu města. Navštívili také společnost Posázaví o.p.s., kde se zajímali o projekty podporující cestovní ruch a malé podnikání, nebo Pivovar Ferdinand.

 

Jediným komunikačním jazykem týdenní stáže ale byla angličtina. Ocenili to i čeští studenti. „Musím přemýšlet v angličtině, anglicky se bavím i doma s rodiči, a když něco chci, musím to říct anglicky,“ řekl Ondřej Stibor. O starostech se prý se zahraničními kamarády nebaví. „Podřizujeme se jejich přání, aby si to užili. Snažíme se jim ukázat, co je zajímá. Chtěli ochutnat české jídlo, líbí se jim úžasné staré budovy v Praze,“ dodal.

 

Obchodní akademie Neveklov se v rámci grantu Partnerství škol Comenius spolu s dalšími sedmi středními školami z Chorvatska, Itálie, Norska, Portugalska, Rakouska, Španělska a Švédska zapojila do projektu nazvaného Off We Go. V průběhu let 2013–2015 mezi sebou realizují tripartitní výměny studentů. Loni neveklovská škola uskutečnila vzájemné výměny s partnery z Norska a Španělska, letos byli její studenti v Rakousku a Itálii.

0
0