full screen background image
Search

Neveklov rozšířil školku a buduje infrastrukturu, chce přilákat nové obyvatele

Moderní prostory nabídne nový pavilon mateřské školy v Neveklově. Zároveň zvýší současnou kapacitu předškolního zařízení o 25 dětí. Stavba byla v únoru úspěšně zkolaudována a sloužit začne od září letošního roku. Náklady, včetně vybavení a úpravy školní zahrady, dosáhnou 7,5 milionu korun, řekl neveklovský starosta Jan Slabý.

„Celková kapacita naší mateřské školy je 95 dětí. Má tři třídy v základní budově a další, čtvrtou třídu máme v budově základní školy,“ doplnila ředitelka MŠ Neveklov Eva Břicháčková. Velký zájem o místa v neveklovské školce mají podle ní i okolní obce. „Těšíme se na zápis, až přijdou noví rodiče, můžou se podívat i do nové budovy, jak to tam vypadá, ještě z jara budeme předělávat zahradu, která bude obsahovat nové herní prvky, kousíček dopravního hřiště, budou tam i záhonky pro environmentální výchovu dětí,“ dodala ředitelka.

53bbe8b1d7014b37d8fd0700

Rozšíření školky je jedním z opatření, kterým chce Neveklov přilákat do města nové obyvatele. Modernizuje také infrastrukturu, nabízí stavební pozemky a rozšiřuje občanskou vybavenost. V blízké budoucnosti by v Neveklově mohlo najít nový domov až 100 rodin.

Starosta připomněl, že nový školní pavilon město vybudovalo s pomocí dotace. Podobným způsobem v uplynulých letech mimo jiné modernizovalo čistírnu odpadních vod, zateplilo hasičskou zbrojnici, dům s pečovatelskou službou, zdravotní středisko, sokolovnu a internát pro studenty nebo revitalizovalo historické centrum. Ve spolupráci s partnery, firmami Hoss a Flossman, se městu podařilo přestavět nedokončené a chátrající nákupní středisko na náměstí na víceúčelový dům, kde vedle sídla radnice, informačního centra, prodejny potravin, dvou obchodů a cukrárny vzniklo také 41 bytů. V současnosti město nabízí k prodeji 30 stavebních pozemků, v případě zájmu je připraveno vybudovat inženýrské sítě na dalších 30 parcelách. Stavební pozemky nabízejí v Neveklově také soukromí majitelé. „Klademe nesmírný důraz na infrastrukturu, protože chceme-li rozvoj sídla, infrastruktura je naprosto určující záležitost, proto mluvíme o čistírně odpadních vod, proto mluvíme o historickém centru, obchodní síti, zdravotnictví, mluvíme o vodním přivaděči, který jsme dělali zhruba před pěti lety a který zabezpečuje dostatek vody pro naše sídlo,“ konstatoval starosta.

Město vybudovalo také tři dětské hřiště – v sídlišti, mateřské škole a v tloskovském parku. V oddechové zóně parku v Tloskově plánuje postavit nákladem kolem osmi milionů korun také zázemí pro sportovce. Letos a příští rok se chystá investovat do oprav chodníků, hotový je už například bezpečnostní ostrůvek za 1,2 milionu korun. „Daří se nám snižovat investiční náklady – ostrůvek měl původně stát 1,8 milionu korun. S velkou úsporou jsme také revitalizovali čistírnu odpadních vod nebo vybudovali inženýrské sítě pro rodinné domy,“ vypočítal starosta.

O budoucnost Neveklova se Jan Slabý nebojí. Trápí ho ale jiná věc – obecné vylidňování venkova, které však není důsledkem špatné práce místních samospráv, ale řady byrokratických rozhodnutí, která nemohou obce ovlivnit. Jako příklad uvedl nedávné zrušení pobočky spořitelny v Neveklově. „Město s takovým dynamickým rozvojem a zavřou nám tady banku. Je to zcela fatální pro náš další rozvoj – vadí to nám, občanům, podnikatelům a hlavně důchodcům. Spořitelna tady byla 100 let a i přes tvrdá jednání s jejím vedením se nám rozhodnutí o uzavření pobočky nepodařilo zvrátit. Neuvědomují si, že na vesnicích není peněžnictví byznysem, ale službu obyvatelům,“ posteskl si starosta.

K městečku se zhruba 2 500 obyvateli nebyl osud vždy příznivě nakloněn. V novodobých dějinách Neveklov nenávratně poznamenalo násilné vystěhování regionu během druhé světové války. Satisfakcí za válečné útrapy pro něj byla nová škola postavená před 20 lety. Rozvoj města tím ale zdaleka neskončil. Postupně se mění v zajímavé místo pro život. Nechybí tu nákupní středisko, malé obchůdky, ordinace lékařů ani knihovna a pošta.

15
1