full screen background image
Search

Neveklov rozšířil mateřskou školu, kapacita vzrostla na 120 dětí

Zajistit dostatečnou kapacitu pro předškolní vzdělávání a zkvalitnit zázemí školského zařízení pomohla dostavba mateřské školy v Neveklově. Výsledkem modernizace za 7,5 milionu korun je nová třída pro 25 dětí, včetně vybavení a výdejny stravy, nových venkovních a vnitřních herních prvků a kompenzačních pomůcek i upravená školní zahrada. Nový školní pavilon město vybudovalo s pomocí dotace z Evropského fondu pro regionální operační program, uvedl neveklovský starosta Jan Slabý. Nová přístavba se slavnostně otevřela 1. září.

„Rekonstrukcí se zvýšila kapacita naší mateřské školy na 120 dětí, což už je plně dostačující. Přijali jsme i 12 dvouletých dětí, se kterými bude dvěma paním učitelkám pomáhat chůva,“ řekla ředitelka MŠ Neveklov Eva Břicháčková. Školka má v současnosti pět tříd, čtyři z nich, včetně nové přístavby, jsou v hlavní budově v ulici Pod Radnicí, pátá třída pro předškoláky je v budově základní školy.

Mateřská škola vznikla v Neveklově v roce 1956. Budova, v níž našla zázemí, byla po roce 1989 vrácena v restituci původnímu majiteli. Ten ji v roce 2001 prodal městu, které ji začalo postupně opravovat – nechalo vyměnit okna, přeložit střechu, odstranit dřevěnou pavlač. V roce 2006 získal Neveklov dotaci na celkovou rekonstrukci školky, která trvala do června 2007. V roce 2013 pomohla dotace od Lesů ČR vybavit školní zahradu, o rok později byl na zahradě postaven altán a ve školce byla realizována protiradonová opatření.

Součástí nynější modernizace byly kromě přístavby také úpravy školní zahrady. Vznikly na ní čtyři záhony – o každý z nich se stará jedna třída (s výjimkou nejmenších dětí), děti s pomocí učitelek na nich pěstují zeleninu. „Tento koutek, kde je také kompost, plůtky z vrby, sazenice kanadských borůvek nebo rybízu, využíváme pro environmentální výchovu. V druhé části zahrady jsou pak herní prvky,“ dodala Eva Břicháčková.

Rozšíření školky je jedním z opatření, kterým chce Neveklov přilákat do města nové obyvatele. Modernizuje také infrastrukturu, nabízí stavební pozemky a rozšiřuje občanskou vybavenost. V blízké budoucnosti by v Neveklově mohlo najít nový domov až 100 rodin. V současnosti město nabízí k prodeji 30 stavebních pozemků, v případě zájmu je připraveno vybudovat inženýrské sítě na dalších 30 parcelách. Stavební pozemky nabízejí v Neveklově i soukromí majitelé. Město vybudovalo také tři dětská hřiště – v sídlišti, mateřské škole a v tloskovském parku. V oddechové zóně parku v Tloskově plánuje postavit nákladem kolem osmi milionů korun také zázemí pro sportovce.

K městečku se zhruba 2 500 obyvateli nebyl osud vždy příznivě nakloněn. V novodobých dějinách Neveklov nenávratně poznamenalo násilné vystěhování regionu během druhé světové války. Satisfakcí za válečné útrapy pro něj byla nová škola postavená před 20 lety. Rozvoj města tím ale zdaleka neskončil. Postupně se mění v zajímavé místo pro život. Nechybí tu nákupní středisko, malé obchůdky, ordinace lékařů ani knihovna a pošta.

27
0