full screen background image
Search

Nejčastější chyby při sjednávání pojištění bytu

Mít pojištěný domov je základ, protože v případě pojistné události máte jistotu, že nezůstanete na řešení škod sami. Podle různých statistik České asociace pojišťoven ale nemá polovina domácností sjednané pojištění domácnosti vůbec. Současně polovina pojištěných v průběhu času neaktualizuje své pojistné smlouvy, nejsou výjimkou smlouvy starší 8 a více let. V případě škodní události pak nelze očekávat kompenzaci skutečných škod, plnění je kráceno nebo zamítnuto. Jak se tedy vyvarovat nejčastějších chyb při sjednávání pojištění bytu?

 

Pojištění nemovitosti nebo domácnosti?

Nejčastější chybou při sjednávání majetkového pojištění patří záměna pojištění nemovitosti za domácnosti a naopak. Jednoduchým návodem, jak se tomuto problému vyhnout, je představit si nemovitost jako krabici. To, co při otočení vzhůru nohama spadne dolů, spadá pod pojištění domácnosti, zatímco nemovitost jako takovou je nutné pojistit pojištěním nemovitosti. Dalším důležitým aspektem každého pojištění je výše a rozsah pojistného krytí, je proto nutné obezřetně vybírat pojistku, která kryje maximum možných rizik.

 

Podpojištění a přepojištění

Kromě rozsahu pojistného krytí je důležitá částka, na kterou se pojištění sjednává. V případě sjednané nižší částky je v případě škod vyplacená menší částka, která nemusí stačit na pořízení nového vybavení. Obdobné je to s přepojištěním, to znamená nadhodnocení udávaného majetku. Kromě toho, že se platí vyšší pojistná částka, v případě škody pojišťovna nevyplatí více. Oběma případům se lze vyhnout sjednáním pojištění domácnosti s paušální částkou za m².

 

Správné a aktuální údaje

Při pojištění bytu dbejte na zadání správných údajů do smlouvy. Nejčastěji bývá zaměňováno orientační číslo za popisné u adresy, v případě rekreačních objektů se jedná o číslo evidenční, které tak musí být uvedeno ve smlouvě. Smlouvy také pravidelně kontrolujte a aktualizujte, v průběhu let se mohou měnit pojistné podmínky včetně rizik, někdy je nutné si připojistit konkrétní rizika, jako jsou záplavy nebo povodně. Výhodou u pojištění domácností bývá i pojištění odpovědnosti, což se bude hodit při vytopení sousedů např. prasklou hadicí u pračky.

0
0