full screen background image
Search

Mladí hasiči na Benešovsku si měří síly v hrách a soutěžích

Fyzickou zdatnost, obratnost, zručnost, um i dovednost mladých hasičů v republice každoročně prověřuje hra Plamen, kterou pořádá Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Zapojují se do ní i děti a mládež na Benešovsku. Podzimní část hry – Závod požárnické všestrannosti a štafeta 4 x 60 m – odstartovala 1. října v Kvasejovicích. Zúčastnilo se jí 325 soutěžících v kategoriích od mladších žáků po dorostence. Výsledky jsou na www.oshbenesov.cz.

Soutěžící si poměřili síly ve střelbě ze vzduchovky, základech topografie, uzlování, základech první pomoci, požární ochraně a překonání překážky po vodorovném laně. Příští rok na jaře bude hra pokračovat soutěží v požárním útoku, štafetě a štafetě dvojic. Do konečných výsledků se započítávají také body, které mladé kolektivy získají za svou celoroční činnost. Vítězné družstvo pak postupuje do vyššího, tedy krajského a potom republikového kola hry Plamen.

„Musíme děti a mládež učit všestrannosti, vychovávat je tak, aby se stali všeobecně připravenými a platnými členy sborů dobrovolných hasičů,“ řekla starostka Okresního sdružení hasičů (OSH) Benešov Dana Vilímková.

Připomněla také akce pro nejmenší, které pořádají jednotlivé sbory v okrese pod názvem Hasíkovo dobrodružství. Mohou mít podobu různých her a soutěží, které okresní sdružení podporuje nákupem odměn a cen pro nejlepší. Letos v březnu se například v rámci Jarního Hasíkova dobrodružství vydalo 25 družstev 218 mladých hasičů po stopách rytíře Jana Kryštofa Šice z Divišova na hrad Český Šternberk. Akci pořádalo OSH Benešov a Okresní rada mládeže (OORM) ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Divišov. Roste také zájem o Pohár okresní rady mládeže, což je soutěž pro děti v běhu na 60 metrů s překážkami. Loňského prvního ročníku se zúčastnilo 42 závodníků, letos už jich byla stovka.

Na Benešovsku v současnosti působí 232 sborů dobrovolných hasičů (SDH) s 10 478 členy, což je co do počtu členů i sborů čtvrtý největší okres v republice. Z celkového počtu je 1 136 dětí. Řada zdejších SDH také patří k nejstarším v republice – před 140 lety byly založeny SDH v Bystřici a Neveklově, jen o deset let „mladší“ jsou SDH v Drachkově, Postupicích, Sázavě, Vrchotových Janovicích nebo Zdislavicích.

SDH jako samostatné subjekty nebo organizační složky občanských sdružení bývají sponzorovány obcemi nebo firmami a nepodílejí se na zásahových a likvidačních pracích při řešení mimořádných událostí. K těm vyjíždějí dobrovolní hasiči jako členové jednotek požární ochrany, které zřizují přímo obce nebo podniky jako svou organizační složku. Dobrovolné sbory jsou významnými „hybateli“ společenského života v obcích. Kromě soutěží v požárním sportu pro děti i dospělé organizují množství kulturních, sportovních a společenských akcí, například dětské karnevaly, tábory či setkání seniorů.

15
0