full screen background image
Search

Jeden svět Benešov 2015 letos nabídne 11 dokumentů

Tři dny a tři noci plné dokumentů, jedinečné lidské příběhy a pivní degustace. Největší filmový festival s tematikou lidských práv v Evropě míří do Benešova. V týdnu od 23. do 27. března se uskuteční projekce pro základní a střední školy a od 26. do 28. března se bude probíhat v Muzeum umění a designu projekce pro veřejnost. Vstupenky si kupte na místě nebo je vyhrajte v soutěži Pivovaru Ferdinand.

 

Nevšední sondy do lidských osudů v podobě jedinečných dokumentů doplněných o odborné přednášky. Do Benešova míří již popáté festival plný nejlepších zahraničních a domácích filmů Jeden svět. Program festivalu letos tvoří 11 dokumentárních filmů. Slavnostní zahájení se uskuteční ve čtvrtek 26. března v 19:30 hodin a jako první diváci uvidí Bojovníci ze severu, který pojednává o radikálním islamistickém hnutí aš-Šabáb, které v Dánsku rekrutuje nové mladé přívržence. Diváci se mohou těšit také na speciální Východní blok, do kterého organizátoři zařadili snímky Putinovy “Děti 404” zobrazující absurditu zákona proti “propagaci homosexuality”, který označuje veškeré lesby a gaye v Rusku za “chybu systému” a Made in BY, dokument pojednávající o alternativní umělecké scéně v Bělorusku. Tento snímek uvádí festival Jeden svět ve světové premiéře. Další novinkou letošního festivalu je Noční kino. V play listu je připraven dokument Snili jsme o životě, finský komorní snímek zobrazující téma sebevraždy a jejích důsledků pro rodiče, partnery a přátele těch, kteří se ji pokusili spáchat, nebo se jim to dokonce podařilo.

Ani letos nebude chybět Projekce (nejen) pro seniory. V Domově Seniorů tak bude v sobotu 28. 3. od 14 hodin k vidění snímek Evangelium podle Brabence, zaměřující se na český disent a na postavu Vratislava Brabence, člena skupiny The Plastic People of the Universe.

Stejně jako loni, i letos bude na místě Ferdinandovo pivo a limonáda. „Jeden svět je unikátním projektem, který lidem nabízí skutečné příběhy a my jim chceme zážitek umocnit,“ říká Václav Vyvadil z obchodního oddělení Pivovaru Ferdinand.

Minulé ročníky ukázaly, že je na Benešovsku o dokumenty zájem. Před plátno usedlo více než tisíc diváků. Z tohoto důvodu organizátoři společně s organizací Člověk v tísni pokračují v tradici. Pro tuto spolupráci se rozhodli i letos přizvat benešovský Pivovar Ferdinand. „Místní si vychutnají skutečný zážitek a navíc si dají dobré pivo, což pro ně bude jistě příjemné,“ uvádí koordinátorka festivalu Jeden svět Benešov Kateřina Rabiňáková.

Narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností – to je cílem letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který své publikum přivítá výzvou „Praskněte své bubliny!“. Přijďte si prasknout. Vstupenky zakoupíte v předprodeji, na místě nebo je můžete vyhrát. Přihlaste se na Facebook Pivovaru Ferdinand a hrajte o 6 vstupů na festival Jeden svět 2015 v Benešově.

Putinovy děti 404

Kompletní program festivalu:

 

ČTVRTEK (26. března)

17:00 Stále spolu

19:30 Bojovníci ze severu (slavnostní zahájení)

 

PÁTEK (27. března)

17:00 Zatajené dopisy

19:30 Dron

19:30 Východní blok – Putinovy “Děti 404” + Made in BY

22:00 Noční kino – Snili jsme o životě

 

SOBOTA (28. března)

14:00 Projekce pro seniory – Evangelium podle Brabence

15:00 Bugarach

17:00 Tichá inkvizice

19:30 Je nám spolu dobře (slavnostní zakončení)

 

Diváci se po vybraných projekcích mohou těšit na debaty s nejrůznějšími odborníky na jednotlivá témata.

Hlavním promítacím místem v Benešově i letos zůstává Šímova síň Muzea umění a designu Benešov na Malém náměstí. Východní blok, který začíná současně s dokumentem Dron, se bude promítat ve speciální projekční místnosti v Muzeu umění a designu. Diváci si tento blok budou moci užít za zvýhodněnou cenu 40 Kč za projekci. Cena všech ostatních projekcí je 50 Kč. Předprodej vstupenek bude zahájen 14 dní před konáním festivalu v Kulturním a informačním centru Benešov na Masarykově náměstí.

Novinkou bude letos také možnost zakoupení festivalových triček.

Festival se koná pod záštitou města Benešov. Hlavním regionálním partnerem je také společnost Sládek Group, a.s.

Více informací najdete na www.jedensvet.cz/2015/benesov

0
0