full screen background image
Search

Jak vyřešit odpad, když není možnost napojení na kanalizaci?

Ve městech snad nenajdete jediný dům, ve kterém by nebyl odpad připojený ke kanalizačnímu řádu, na vesnicích a zapadlých místech však nemusí být možnost kanalizace pravidlem. Zvláště v chatových a rekreačních oblastech je potřeba řešit odpadní vodu z objektu jinými způsoby.

Nejrozšířenější jsou jímky a žumpy, na které narazíte u většiny nejen rekreačních objektů. Jsou to nádrže, které pojímají odpadní vodu a splašky z chaty či jiného objektu a zadržují je do doby, než jsou odborně odčerpány fekálním vozem. Jsou vhodným řešením pro jakoukoli budovu nebo krajinu, není tak problém ani montáž betononové jímky v Ostravě stejně jako v Aši. Jímka je betonový kvádr různého objemu, který je zapuštěn do země tak, aby nepřekážel a bylo možné do něj splašky přivádět jednoduše a bez nutnosti složitých terénních úprav.

Standardní je hranatý tvar a nádrž bývá hermeticky uzavřena, na povrch tak dosahuje pouze část betonového poklopu s komínem, který slouží právě pro možnost odčerpání obsahu jímky. Místo pro jímku je vhodné vybírat i s ohledem na to, kudy a jak se k vybranému objektu dostáváme, neboť deska na povrchu nádrže bývá nepřejezdová, tedy není určena k tomu, aby se po ní jezdilo autem. Je však možné zajistit jímku i přejezdovou deskou, která snese vyšší zátěž. Umístění jímky není nijak složité a pomáhá i technika, tedy například realizace betonové žumpy Olomouc nezabrala mnoho času ani sil.

Mírnou komplikací může být špatná dostupnost žumpy pro fekální vůz a tedy možnost pravidelného odčerpávání nebo je v dosahu jen po určité roční období. Abychom se tak vyhnuli přeplnění jímky a zbytečným problémům, je vhodné pořídit kalová čerpadla. Ta pomohou obsah nádrže vyčerpat či kombinovat s možností příjezdu fekálního vozu. Kromě nutnosti odvážet obsah jsou jímky téměř bezúdržbové vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z nepropustného betonu, což lze doložit certifikáty. Životnost takových jímek je tedy velmi dlouhá.

34
2

TAG