Ve městech snad nenajdete jediný dům, ve kterém by nebyl odpad připojený ke kanalizačnímu řádu, na vesnicích a zapadlých místech však nemusí být možnost kanalizace pravidlem. Zvláště v chatových a rekreačních oblastech je potřeba řešit odpadní vodu z objektu jinými způsoby.
Nejrozšířenější jsou jímky a žumpy, na které narazíte u většiny nejen rekreačních objektů. Jsou to nádrže, které pojímají odpadní vodu a splašky z chaty či jiného objektu a zadržují je do doby, než jsou odborně odčerpány fekálním vozem. Jsou vhodným řešením pro jakoukoli budovu nebo krajinu, není tak problém ani montáž betononové jímky v Ostravě stejně jako v Aši. Jímka je betonový kvádr různého objemu, který je zapuštěn do země tak, aby nepřekážel a bylo možné do něj splašky přivádět jednoduše a bez nutnosti složitých terénních úprav.
Standardní je hranatý tvar a nádrž bývá hermeticky uzavřena, na povrch tak dosahuje pouze část betonového poklopu s komínem, který slouží právě pro možnost odčerpání obsahu jímky. Místo pro jímku je vhodné vybírat i s ohledem na to, kudy a jak se k vybranému objektu dostáváme, neboť deska na povrchu nádrže bývá nepřejezdová, tedy není určena k tomu, aby se po ní jezdilo autem. Je však možné zajistit jímku i přejezdovou deskou, která snese vyšší zátěž. Umístění jímky není nijak složité a pomáhá i technika, tedy například realizace betonové žumpy Olomouc nezabrala mnoho času ani sil.
Mírnou komplikací může být špatná dostupnost žumpy pro fekální vůz a tedy možnost pravidelného odčerpávání nebo je v dosahu jen po určité roční období. Abychom se tak vyhnuli přeplnění jímky a zbytečným problémům, je vhodné pořídit kalová čerpadla. Ta pomohou obsah nádrže vyčerpat či kombinovat s možností příjezdu fekálního vozu. Kromě nutnosti odvážet obsah jsou jímky téměř bezúdržbové vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z nepropustného betonu, což lze doložit certifikáty. Životnost takových jímek je tedy velmi dlouhá.