Jste vášnivým cyklistou tělem i duší a na svých cestách byste své kolo měli rádi kdekoliv? Vyražte na aktivní dovolenou a vezměte kola s sebou. Klidně na druhý konec republiky nebo do zahraničí. Ideálním řešením jsou nosiče kol na tažná zařízení, které upevníte za auto. Jaký nosič kol vybrat a na co si dát pozor?
Důležité parametry, které je třeba vzít v potaz
Než se přesuneme k výběru nosičů a jejich umístění, pojďme si krátce zodpovědět pár základních otázek. Jednou z nich je, kolik kol plánujete převážet. To je pro výběr nosiče zásadní, jelikož díky tomu můžete vybrat jeho velikost i nosnost. Existují nosiče na 3 kola, 4 kola, 2 kola. Dále se ujistěte, aby byl nosič kompatibilní s autem, respektive s typem vašeho vozidla. Kromě nosičů na tažná zařízení můžeme volit také střešní nosiče a nosiče na páté dveře – za kufr.
Pokud jste si zodpověděli všechny tyhle základní otázky, můžeme se posunout dál.
Druhy nosičů na tažné zařízení
Nosiče kol na tažné zařízení jsou univerzálním a zároveň nejméně náročným řešením. Umožní vám dobrý a pohodlný přístup ke kolům, nemusíte je upevňovat na střechu, můžete je rovněž sklopit pro snadný přístup do kufru. Lze je také jednoduše kombinovat s tzv. autoboxy (rakvemi) na střechu, které vám poskytnou další úložný prostor navíc, což na dovolené určitě oceníte.
U nosičů se nemusíte bát krádeže – nosič se jednoduše uzamkne k tažnému zařízení, zároveň se poslední kolo zajistí uzamykatelnou maticí.
Existuje několik druhů nosičů, které se dělí podle způsobu upevnění:
- nosič na tažné zařízení se může upevnit přímo na tažné zařízení
- druhou možností je nosič na tažnou kouli s upínáním
Nosič kol se šrouby přimontuje k tažnému vozidlu, typ s upínáním se upevní pomocí upínacího prvku na auto. Pořídit můžete také i speciální nosič přímo pro elektrokola.
Co by vaše auto mělo splňovat pro nosiče kol na tažné zařízení?
Není tažné zařízení, jako tažné zařízení. Abychom vám tohle zjednodušené rčení specifikovali, pojďme si říct základní parametry, které by každé auto a dopravní prostředek měly splňovat. Tím prvním je, že maximální nosnost tažného zařízení musí být vyšší, než hmotnost nosiče kol spolu s jejich hmotností. Tohle je sice logické, ale není na škodu si tuhle podmínku připomenout.
Další podmínkou je, aby mezera mezi koulí tažného zařízení a nárazníkem vozidla, byla alespoň 3 cm. Musí být také použito 7 nebo 13ti pólové elektrické spojení dle předpisů. Dalším předpokladem je, aby zásuvka nebyla umístěna přímo nad či pod koulí tažného zařízení. Dbejte také na maximální povolenou rychlost s nosičem, kterou je limit 130 km/h.
Instalace nosiče na tažné zařízení
Nemusíte se bát, že byste instalaci nezvládli, je poměrně jednoduchá. Podrobnější instalace i videonávody najdete u konkrétních výrobců, každé zařízení může vyžadovat trochu jiné uchycení. Zabrousit můžete třeba na e-shop Filsonstore, kde si můžete vybrat ze spousty druhů nosičů kol, ale dohledáte tam právě i užitečné informace nebo instruktážní videa k určitým typům nosičů. Nezapomeňte také nosič minimálně jednou ročně pročistit a promazat šrouby.
Dejte pozor na viditelnost SPZ
Jak už to tak bývá, každé tažné zařízení vám nějakým způsobem zhorší výhled zadním okénkem v zrcátku. Kola budou také náchylnější k ušpinění, jelikož budou blíž vozovce, kde se mohou zaprášit nebo umazat. Někdy je také nutnost pořídit další SPZ pro tažné zařízení, je-li registrační značka auta zakryta. Tuhle značku vám na vaši žádost vydá jakýkoliv úřad s rozšířenou působností.