full screen background image
Search

Jak mění epidemie koronaviru dopravu v Praze?

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v celé České republice došlo i k několika významným změnám v dopravě, které se dotýkají naší metropole. V následujících řádcích si postupně projdeme několik opatření, která zásadně ovlivní dopravu v nejbližších dnech a týdnech v Praze. Zřejmě nejpodstatnější zásah se týká dočasného zrušení tzv. modrých parkovacích zón nebo přerušení provozu autoškol.

 

Omezení dopravy na minimum

Vyhlášení nouzového stavu doprovází omezení volného pohybu osob. Lidé by měli maximálně omezit kontakt s ostatními lidmi, cestovat v nezbytně nutných případech, při cestách do a ze zaměstnání, k lékaři, na nákupy potravin, drogerie nebo léků nebo při zajišťování péče o děti, blízké příbuzné, ale také zvířata. Cílem vládního nařízení je maximálně omezit pohyb osob a zamezit tak dalšímu rozšiřování nákazy koronavirem SARS CoV-2 (Covid-19).

 

Volné parkování v modrých zónách

V rámci nařízení vláda také rozhodla o zrušení platnosti tzv. modrých parkovacích zón ve městech a obcích, což se asi nejvíce dotýká metropole a dalších velkých měst. Každopádně dopravní značení v Praze tímto rozhodnutím není nikterak dotčeno, lze však bezplatně využívat volných parkovacích kapacit pro vyřízení nezbytných záležitostí. V ostatních opodstatněných případech se doporučuje využít městskou hromadnou dopravu, která se však řídí prázdninovým jízdním řádem.

 

Prošlý řidičák je stále platný

Změny se během nouzového stavu dotýkají i různých služeb. Zatímco autoškoly musí během 30 dní od vyhlášení nouzového stavu přerušit provoz, stanice technické kontroly fungují i nadále, stejně tak autoopravny nebo odtahové služby. Také úřady fungují v omezených úředních hodinách. Lidé s prošlými řidičskými a občanskými průkazy však nemusí s vyřízením spěchat, i prošlé jsou během nouzového stavu platné, to platí pro všechny doklady s prošlým datem od 1. března 2020.

1
0