full screen background image
Search

Hrad Zlenice zve na festival středověkých řemesel

Chcete vidět, jak se spřádá příze, vyrábí provázek nebo svíce, zdobí kůže či vyrábí dřevěný luk? Potom si nenechte ujít šestý ročník festivalu Oživlý středověk v podhradí, který se uskuteční 15. a 16. července na hradě Zlenice u Senohrab. Budete tu moci proniknout do tajů více než 20 řemesel z období vlády Karla IV.

„V rámci akce budou mít návštěvníci již tradičně možnost vyzkoušet si mnohá z řemesel na vlastní kůži, popovídat si s řemeslníky o technikách, historii a zajímavostech a při troše šikovnosti si pak odnést domů třeba i vlastní výrobek,“ řekl předseda pořádajícího Sdružení Zlenice Vladimír Havelka.

Kromě tradičních řemesel jako je tkaní, předení, barvení látek, provaznictví, ražba do kůže, či práce se dřevem bude pod hradem otevřena i dobová kuchyň, kde si děti budou moci zkusit namlít mouku. Své umění předvedou také lékař, písař nebo švec. V zadním příkopu hradu bude dětská bojová aréna a návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet střelbu z luku. Chybět nebudou ani pochoutky středověké kuchyně a stylový hudební doprovod.

V sobotu areál ožije mezi 10:00 až 18:00, nedělní program se uskuteční od 10:00 do 15:00. Výtěžek z akce bude použit na opravy hradu Zlenice.

Hrad Zlenice vznikl na přelomu 13. a 14. století. Zanikl přibližně po 150 letech své existence. Pobořen byl zřejmě v souvislosti s občanskou válkou v království za doby Jiřího z Poděbrad. Podrobnosti nejsou známy.

O záchranu památky se už více než 20 let stará Sdružení Zlenice. Ve spolupráci s obcí Senohraby, která je majitelem objektu, a za podpory velkého množství dobrovolníků se mu postupně daří zastavit chátrání symbolické regionální památky, známé například z kreseb Josefa Lady.

 

Více informací na www.zlenice.cz, www.fb.com/ozivlystredovek.

11
0