full screen background image
Search

Dobrovolníci se od 10. do 12. dubna opět pustí do úklidu řeky Sázavy

Dobrovolníci od 10. do 12. dubna opět vyčistí břehy řeky Sázavy. Podruhé v desetileté historii projektu známého pod názvem Čistá řeka Sázava se bude tento romantický vodní tok uklízet od pramene až do Pikovic, což je zhruba 200 kilometrů. Úklid organizují společnosti Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s. a MAS Havlíčkův kraj o.p.s.

V režii společnosti Posázaví o.p.s. se bude uklízet téměř devadesátikilometrový úsek z Kácova do Pikovic. Každoročně si ho „do parády“ bere přes 1 000 dobrovolníků. Podobné to bude i letos. „Hlásí se spousta lidí, zřejmě i kvůli tomu, že podle předpovědi počasí bude teplo. Mám z toho radost, nehrozí, že by někde dobrovolníci chyběli,“ řekla manažerka projektu Denisa Cibulková.

_VPO4007Je ráda, že se do úklidu opět přihlásily školy, které s ním pomáhaly už v minulých letech. Vyzdvihla zejména přístup mateřské školy z Radvanic u Sázavy. „Je to jediná mateřská školka, která se nebojí chodit uklízet s malými dětmi. Sbírají, na co jim síly stačí. Koupili si vlastní pytle a rukavice, nasbírané odpadky se snaží sami odvážet a nic za to nechtějí, což je super. Uklízejí podle počasí už několik dní. Prostě vezmou igelitové pytle a během vycházky uklízejí údolíčko přezdívané Dolíšek, kterým protéká potůček vytékající z Radvanického rybníka,“ popsala Denisa Cibulková.

Přibývá podle ní také mladých rodin, které na úklid břehů vyrážejí s dětmi v kočárcích. A objevují se i tací, kteří přicházejí řece pomoci bez nároku na odměnu, naopak si chtějí koupit triko s logem projektu, které jinak dobrovolníci dostávají zdarma, nebo chtějí zaplatit za půjčení lodě, ze které řeku uklízejí. „Možná se blýská na lepší časy, když si lidé začínají uvědomovat, že úklid řeky něco stojí,“ dodala Denisa Cibulková. Váží si také toho, že hodně podnikatelů poskytuje stravu pro dobrovolníky zdarma.

Odměnou pro dobrovolníky bude kromě pocitu z dobře odvedené práce pozvání na večer se zábavným programem. Letos se uskuteční 22. května ve Společenském centru v Týnci nad Sázavou. Jeho součástí bude koncert Anety Langerové na podporu projektu Čistá řeka Sázava. Zpěvačka je jeho dlouholetou patronkou a sama se do úklidu každoročně zapojuje. Každý, kdo si na její týnecký koncert koupí vstupenku za 250 korun, zároveň přispěje na projekt Čistá řeka Sázava.

První ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskutečnil v roce 2006 v režii svazku obcí Malé Posázaví, který na to dostal evropskou dotaci. Od roku 2007 převzala organizátorskou taktovku společnost Posázaví o.p.s. a peníze na úklid získává od obcí a měst, sponzorů a dárců. Číslo sbírkového účtu je 1249-326666339/0800.

V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Loni při úklidu více než 200 kilometrů řeky sesbírali dobrovolníci z jejích břehů přes 35 tun odpadků.

Projekt inspiroval další skupiny obyvatel. Dobrovolníci se pustí mimo jiné do úklidu Benešovského nebo Jevanského potoka.

Partnery projektu jsou Povodí Vltavy, státní podnik a společnost Bisport s.r.o., mediálním partnerem Rádio Blaník.

Jaroslava Tůmová

 


Kontakt pro další informace:

Jaroslava Tůmová, e-mail: tumova@posazavi.com, tel. 602 216 637

Bohuslava Zemanová, e-mail: zemanova@posazavi.com, tel. 723 881 081


 

0
0