Vítězem prvního ročníku školního projektu „NEsedíme, NEležíme, BĚŽÍME“, který si jako součást BENEŠOVSKÉHO BĚŽECKÉHO FESTIVALU dal za cíl zapojit žáky základních a středních škol z okresu Benešov a okolí do aktivního sportu, se stala benešovská ZŠ Karlov. Na druhém místě skončila vlašimská ZŠ Vorlina a na třetím Obchodní akademie Vlašim. Do soutěže se zapojilo 1 118 žáků z 21 škol. Vítězům budou hodnotné ceny a poháry předány v listopadu.
„Po velkém úsilí a poměrně masivní reklamní kampani se při finále 21. září na benešovském náměstí odehrála opravdu pěkná soutěž. Zapojila se do ní spousta aktivních malých běžců i těch, co závodili poprvé. Hodně dětí, nejen z Benešova, ale i z okolí, přišlo s celými rodinami a kamarády. Nejrychlejší se postavili na stupně vítězů, dostali ceny, diplomy a medaile… Poraženým ale nebyl nikdo, diváci fandili všem. Nebylo vidět žádné dítě, které by po doběhu plakalo, že nevyhrálo. Malí běžci byli šťastní, že zvládli svůj boj s tratí, se spolužáky, že mnohdy překonali sami sebe. Atmosféra byla neuvěřitelná a všechny pohltila,“ popsal soutěžní klání Zdeněk Rada z pořádajícího spolku „Benešov žije sportem“. Atmosféra juniorských běhů a výkony mladých závodníků podle něj přispěly ke zdaru celého běžeckého festivalu.
Ambice organizátorů byly sice vyšší, očekávali, že se do projektu zapojí více dětí a mládeže. Díky nadšení a soutěživosti mladých běžců ale nakonec zklamáni nebyli. „S odstupem času, vlastně záhy po vyhlášení soutěže, jsme také začali chápat realitu a postoj škol k podobným akcím,“ dodal Zdeněk Rada.
Soutěž měla dvě části. V první učitelé v rámci hodin tělesné výchovy změřili žákům čas, za který uběhnou trať dlouhou 1 000 metrů. Údaje poskytli organizátorům Benešovského běžeckého festivalu, kteří je podle předem daného koeficientu přepočítali na body. Další body mohly školy získat v druhé části soutěže, která se uskutečnila 21. září v rámci Benešovského běžeckého festivalu. Bodovaly se tam výkony deseti nejlepších běžců v kategoriích pro děti a mládež. Body z obou částí soutěže se pak sečetly.
Organizátoři zaslali propozice soutěže na téměř 60 škol, se zástupci mnohých z nich hovořili i osobně. Velkou výzvou pro žáky, jejich rodiče a školy měly být už jen dárky za účast, včetně účastnické medaile pro všechny soutěžící. Přesto se do 1. kola projektu přihlásilo pouze šest škol. Některé školy se možná nezúčastnily z pohodlnosti – nechtěly dělat něco navíc. Benešovská ZŠ Dukelská, která otevírá rok co rok sportovní třídy, se 1. kola nezúčastnila vůbec. Většina škol ale narazila na jiný problém – nemají atletickou dráhu, kde by žáci mohli v rámci hodin tělesné výchovy odběhnout kilometrovou trasu. Účast dětí na podobných akcích je také odrazem přístupu jejich rodičů ke sportu – někteří to pojali jako rodinný výlet a závodila celá rodina – dokládá to skoro 160 dětí, které se při závodu v Benešově postavily na start bez udání školy, pod hlavičkou škol tu závodilo 120 dětí.
Projekt by měl pokračovat i v příštích letech, pravděpodobně ale v pozměněné podobě. „Diskutujeme o tom, jestli zachováme v prvním kole kilometrovou trať, jestli se časy budou měřit v rámci hodin tělesné výchovy, nebo třeba při školních závodech. Délka trati se také může přizpůsobit věkové kategorii soutěžících,“ prozradil další plány pořadatelů Luděk Procházka. O podobě soutěže chtějí hovořit nejen se školami, uvítají jakýkoliv podnět nebo návrh, který by projekt posunul dál.
Součástí prvního ročníku neziskového BENEŠOVSKÉHO BĚŽECKÉHO FESTIVALU bylo 17 závodů, z nichž si mohl vybrat každý, od dětí počínaje, přes rekreační až po výkonnostní běžce. Ulicemi města nakonec běželo 667 sportovců. Podrobnosti jsou na www.benesov-beh.cz.