full screen background image
Search

Co dělat, když v autě zlobí filtr pevných částic

Některé vybavení auta nás straší i ve spánku. Když se totiž pokazí nebo rozbije, většinou nás to stojí nemalé peníze, nutnost dát auto do servisu a být několik dlouhých dní bez něj. Jedním z těchto strašáků je i filtr pevných částic. Opravdu se ho musíme tak bát?

U starších aut nic takového většinou nenajdete. Filtr pevných částic neboli DPF filtr se nachází u aut vyrobených po roce 2006, kdy se tyto filtry začaly do motorů montovat plošně. DPF filtr je zařízení, které filtruje pevné částice výfukových plynů a tak snižuje emise, které auto produkuje. Účinnost je vyšší než 80 % a v určitých podmínkách až 100 %. kromě těchto přínosů pro životní prostředí a splnění norem Evropské unie ale může keramický filtr pevných částic občas způsobit pořádné problémy.

Filtr pevných částic je, velmi jednoduše řečeno, keramická trubka plná malých kanálků. Tudy jsou hnány výfukové plyny, kdy se v kanálcích zachycují pevné částice a dál už odchází jen výfukový plyn. V běžném používání auta by zanesení filtru nemělo docházet vzhledem k tomu, že řídící jednotka auta umí rozpoznat blížící se riziko zanesení filtru a tak zvýší teplotu výfukových plynů až na 500 stupňů a za plynulé jízdy ve středních otáčkách dojde k vypálení filtru a jeho regeneraci. Když se však proces regenerace přeruší, může dojít k trvalému zanesení filtru a nám vznikají při jízdě problémy, auto nemá tah, výkon a postupem času může dojít až k poškození motoru.

Většina aut pak problémy s DPF filtrem oznámí kontrolkou a je na čase hledat řešení. Nový filtr a jeho výměna je velmi drahá záležitost a především právě finanční stránka věci je důvod, proč tato součástka děsí tolik majitelů aut. Ne vždy je v aktuálním provozu možné jet dlouho a ve stejných otáčkách a umožnit tak řídící jednotce, aby filtr regenerovala sama. Pokud se problémy objeví nebo máte na technické kontrole vysoké emise, než kupovat drahý nový filtr je lepší volba využít profesionální čištění DPF filtru. Vyjde vás výrazně levněji než pořízení nového a omezíte tak riziko poškození motoru. Pokud se tak filtr pevných částic pokazí, není nutné hned hluboce zasahovat do rodinného rozpočtu, ale využít chytré řešení a nechat ho odborně vyčistit.

63
0

TAG