full screen background image
Search

Benešovský týden 2

Slavný obraz významné české malířky se stále nedostal do rukou majitelů. Neziskové organizace prezentovaly své projekty před dárci ze soukromých firem. V pivovaru vyměnili čtyřicet let starou vířivou káď za novou. A týden v Benešově ukončil nález mrtvoly.

 

Ukradená Severní krajina

Pondělí 7. března přineslo rozsudek okresního soudu v Benešově o podmíněných trestech pro tři muže, kteří se pokusili legalizovat krádež obrazu Severní krajina. Cena díla autorky Toyen je odhadováno na deset milionů korun. Bylo odcizeno v roce 1992 rodině Filípkových v Jarkovicích. Ačkoliv zloděje se podařilo rychle dopadnout a odsoudit, obraz samotný putoval přes několik překupníků a praví majitelé ho nezískali dodnes nazpátek. Předmět je uložen v soudní úschově a čeká se na ukončení trestního řízení. Josef Běhunčík a dva prostředníci Pavel Filip a Patrik Šimon se podle soudu pokusili o legalizaci výnosů z trestné činnosti tím, že původním majitelům nabízeli 1,8 milionu korun za vymazání plátna z registru kradených děl.

Severní krajina

Severní krajina

 

Přehlídka dobročinnosti

Ve středu od 14 hodin probíhala v kulturním domě Karlov Burza filantropie. Za podpory diváků předváděli své projekty sociální spolky, aby získaly finanční dar od zúčastněných firem v celkové výši 212 000 Kč. „Donátoři podpořili projekt nového komunitního centra Šatlava v Benešově, ve kterém pořádá sdružení Spolurádi kulturní a volnočasové aktivity pro všechny generace. Finance získala také organizace Rytmus Benešov, která uskuteční kurzy vaření pro lidi s mentálním postižením. Dále byla podpořena organizace CERPOS s projektem Finanční gramotnost v praxi, v němž naučí klienty Domu na půl cesty správě hospodařit s penězi. Statek Vlčkovice připraví zážitkové víkendy pro rodiny ze sociálního bydlení a organizace RUAH získá nové technické zázemí pro poskytování specializované domácí péče,“ informuje místostarostka Benešova Nataša Bruková.

 

Vířivá káď ve Ferdinandu

Původní vířivka z roku 1972 byla v benešovském pivovaru vyměněna za novou. Mělo by to přispět ke stabilnější chuti piva.  Vířivá káď slouží k odkalení mladiny, kal se shromáždí na středu dna nádoby a čirá mladina je odsáta.  První várka byla v nové vířivce čištěna pro světlého ležáku Premium 12°

Vířivá káď

Vířivá káď

 

Mrtvola na parkovišti

V neděli 13. března bylo na parkovišti pod kulturním domem Karlov nalezeno tělo mladého muže. „Dnes před sedmou hodinou ráno byl v Benešově na parkovišti nalezen mrtvý šestadvacetiletý muž. Nebyla na místě zjištěna příčina smrti, a proto byla nařízena soudní pitva. Policie zná jeho identitu,“ sdělila tisková mluvčí Policie ČR Markéta Johnová. 12499143_1041822179211716_1004935041_o

 

Michal Štingl

autor je redaktorem portálu www.ctidoma.cz

0
0