Benešov patřil 21. září sportu. Uskutečnil se tu první ročník BENEŠOVSKĚHO BĚŽECKÉHO FESTIVALU. Do ulic města přilákal 667 závodníků všech věkových kategorií. Účast i přátelská atmosféra klání překvapily i samotné pořadatele. Zároveň je utvrdily v odhodlání v akci pokračovat i v příštích letech.
„Čekali jsme, že poběží tak kolem 300-400 závodníků. Dva týdny před koncem registrace ale bylo jasné, že zájem bude větší. Přičítáme to i reklamní kampani, kterou jsme udělali a která byla na sportovní akce v Benešově možná trochu nezvyklá – vyvěsili jsme billboardy a plakáty, rozdávali letáčky, rozesílali pozvánky do škol na Benešovsku, oslovili jsme atletické kluby. Přestože se den předem uskutečnily v Praze dvě velké běžecké akce, o závodníky jsme nouzi neměli. Po ukončení on-line registrace jsme měli 440 přihlášek, další účastníci se hlásili ještě před závodem. Čtyři dny před startem měli zájemci možnost se registrovat přímo na náměstí a ti předem přihlášení si vyzvednout startovní číslo a tašku. Nakonec se dohromady s charitativním Během naděje počet účastníků přehoupl přes 650,“ řekl za organizátory běžeckého festivalu Luděk Procházka.
Kromě hlavního závodu, Pulse Benešovské desítky, se běžci mohli vydat na trať minimaratonu (4 000 metrů), nesoutěžního charitativního Běhu naděje (2 000 metrů), běhu dětí a mládeže (140 až 1 120 metrů), běhu hospodyněk a maminek (650 metrů) a běhu sponzorů (650 metrů). Roli startéra se u některých z nich ujala legenda české atletiky Jarmila Kratochvílová. „Překvapil nás hlavně zájem o minimaraton, kterého se zúčastnilo 99 závodníků. Hlavní závod dokončilo 190 běžců. Potěšitelná byla také účast dětí, v některých kategoriích jich běželo až 38, dohromady jich bylo 280,“ dodal Luděk Procházka. K úspěchu akce podle něj přispěly stovky diváků povzbuzující závodníky podél trati i umění moderátora Marcela Forejta, který dokázal vytvořit úžasnou atmosféru u startu a cíle na Masarykově náměstí.
Absolutním vítězem hlavního závodu akce Pulse Benešovská desítka se stal Milan Janoušek (Sokol Kolín) časem 32:18 min, před Lubošem Gaislem (AC Syner Turnov) a domácím Matyášem Pokorným.
Mez ženami zvítězila Lenka Všetečková v čase 38:17 min před Michaelou Hejdukovou a Lenkou Šatavovou.
První běžecké derby mezi Vlašimí a Benešovem přispělo k vynikající sportovní atmosféře. Z 15členných týmů se započítávaly časy nejlepších pěti mužů do 50 let, dvou nad 50 let a dvou žen. Vítězem se stali hosté z Vlašimi. Odveta se odehraje příští rok při vlašimské akci.
Vyhlášením výsledků však první ročník Benešovského běžeckého festivalu neskončil. Pořadatelé ještě vypsali soutěž o nejlepší fotografii zachycující průběh této sportovní akce – závodníky, atmosféru, napětí, vítězné emoce, smutek poražených a radost z pohybu. Snímky v rozlišení minimálně 300 dpi je třeba zaslat elektronicky do 5. října 2014 na info@benesov-beh.cz. Nejlepší a nejzajímavější fotografie budou zveřejněny 31. října na www.benesov-beh.cz. Autoři vybraných snímků získají věcné ceny.
Podle Luďka Procházky se festival neobešel bez drobných nedostatků, věří však, že se je do příštího ročníku závodů podaří odstranit. „Jedinou větší vadou na kráse byl zpožděný start hlavního závodu, ale z kladných ohlasů na celou akci soudíme, že nám to běžci odpustili,“ poznamenal.
Úspěch běžeckého festivalu by se podle něj neobešel bez velké podpory partnerů, obrovského úsilí organizačního výboru a nadšení desítek dobrovolníků, kterým patří velký dík.
Podrobné výsledky, fotografie a další informace o akci jsou na www.benesov-beh.cz.
Benešovský běžecký festival získal podporu Českého olympijského výboru, který tuto akci pro amatérské běžce zařadil do své kampaně „Česko sportuje“. Zaujal také Českou Unii Sportu, která ho zařadila do svého nového projektu „Sportuj s námi“.
Cílem Benešovského běžeckého festivalu je vytáhnout lidi, a hlavně děti, z domovů do přírody a přivést je k aktivnímu sportování. Jedná se o první akci svého druhu pro širokou veřejnost, od dětí přes rekreační až po výkonnostní běžce, která se uskutečnila v centru města.
Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.