full screen background image
Search

ZŠ Čerčany má novou tělocvičnu a pět nových tříd, dohromady za 81 milionů korun

Zvýšení kapacity a zlepšení podmínek pro vzdělávání přinesla rozsáhlá modernizace Základní školy v Čerčanech. Začala loni v květnu a skončila letos v srpnu. Její součástí byla stavba nové tělocvičny, pěti učeben a administrativního zázemí. Celkové náklady na stavbu a část vybavení dosáhly 81 milionů korun, z toho 54 milionů korun pokryla dotace od Ministerstva financí, zbytek zaplatila obec ze svého rozpočtu. Část nákladů pomohou na základě dohod o spolupráci uhradit okolní obce, jejichž děti čerčanskou základní školu navštěvují.

„Hodně jsme si polepšili. Podstatné je, že jsme zvýšili kapacitu a postavili vlastní tělocvičnu,“ řekl ředitel ZŠ Čerčany Miroslav Král. Připomněl, že jedním z hlavních důvodů rozsáhlé modernizace bylo snížit počet dětí ve třídách. Ty byly v minulosti přeplněné a kvůli nedostatku míst musela škola nejen odmítat další zájemce, ale také zrušit některé odborné učebny – s výjimkou počítačové a jazykové učebny. Na tělocvik děti chodily do tělocvičny Slavoje Čerčany, přesun „zaplatily“ jednou ze dvou vyučovacích hodin a v zimě často i nachlazením.

Starosta Martin Richter uvedl, že tělocvična Slavoje je od školy vzdálena asi půl kilometru a cestou do ní děti musely přejít frekventovanou silnici i železnici. Nová tělocvična vznikla jako nástavba nad školní jídelnou. Využívat se bude až do večerních hodin – kromě školáků bude k dispozici také místním dětským kroužkům.

 

Pět nových tříd vzniklo nad pavilonem 1. stupně, nová administrativní část našla zázemí v nástavbě nad šatnovým pavilonem. Obec nechala na své náklady vyměnit také okna v šatnách a jídelně, s čímž původní projekt nepočítal. V průběhu stavby se ale ukázalo, že jsou v havarijním stavu. Celkové náklady se tak vyšplhaly na asi 83 milionů korun. „Bez dotace by si obec takovou stavbu nemohla dovolit. Museli bychom to řešit postupnými opravami, což by nebylo efektivní,“ poznamenal starosta.

Přístavbou se kapacita čerčanské školy zvýšila na 550 míst, školní družiny až na 180 míst a na 550 strávníků ve školní jídelně. Podle starosty to současnou poptávku pokryje. Problém by se mohl opakovat, pokud by se demografický vývoj obce dál ubíral stejným tempem jako v posledních letech. Čerčany jsou totiž pro svoji snadnou dostupnost z Prahy a pro výhodnou polohu u řeky Sázavy vyhledávanou destinací. V současné době má obec spolu s osadami Vysoká Lhota a Čerčany – Nové Městečko přes 2 700 obyvatel.

17
0