full screen background image
Search

Jahodobraní v Benicích připomene tradici pěstování jahod v regionu

Tradici pěstování jahod v Čechách připomene „Jahodobraní“, které 14. června pořádá Barokní statek Benice na Benešovsku. Celý program se bude točit kolem sladkých poslů léta. Nebudou v něm chybět ochutnávky jahodových dobrot ani pestrý program pro děti. Každý návštěvník, který přinese vlastní výrobek z jahod, má šanci vyhrát hodnotné ceny.

 

„Málokdo ví, že za kolébku pěstování jahod v Čechách jsou považovány nedaleké Krňany. Pěstování jahod se v kraji velmi rozšířilo a stalo se důležitým zdrojem příjmů zdejšího obyvatelstva. Krňany mají dokonce jahody ve svém obecním znaku,“ řekl Tomáš Havelka, ředitel společnosti FAVORY Horses s.r.o., která benický statek provozuje. Jahodobraní, s podtitulem festival jahodových chutí, plánují pořádat každoročně v době dozrávání těchto sladkých plodů.

JAHODOBRANI

JAHODOBRANÍ

 

Na co se mohou návštěvníci těšit? Na prodej čerstvých jahod i jejich sazenic, ochutnávku jahodových dobrot, jahodové recepty, povídání o historii jahodářství v Čechách a další jahodová překvapení. Podávat se bude například jahodový knedlík sypaný okrouhlickým tvarohem. Na své si přijdou i malí návštěvníci, pro něž se chystá pouliční taškařice, kočovný samostřel, kramářské písně s texty Václava Šmeráka a obrázky výtvarnice Magdaleny Stárkové Timplové, pracovní dílničky nebo pohádky Divadla Dokola.

 

Krňanské jahody a jahodářství jsou v odborných publikacích pojmem. O jejich rozšíření se tu postaral nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly v nedalekém Teletíně-Chlístově Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Odtud se pak šťavnaté červené plody rozšířily do Čech a na Moravu. Na Benešovsku, konkrétně na Neveklovsku, bylo pěstování jahod důležitým zdrojem příjmů obyvatelstva. Přerušilo je až násilné vystěhování regionu v roce 1942, kdy zde bylo vybudováno cvičiště jednotek SS. Po osvobození se tu jahody sice začaly znovu pěstovat, ale žádný velký pěstitel zde v současnosti už není.

 

Jaroslava Tůmová


 

Kontakt pro další informace:

Tomáš Havelka, tel.: 724 054 267, e-mail: tomas.havelka@favory.cz

 

0
0