Nahlédnout do umění sklářských rytců budou moci od 21. do 24. září návštěvníci Centra sklářského umění v Sázavě. Uskuteční se tu Škola Jiřího Harcuby, nesoucí jméno českého sochaře, sklářského umělce, vynikajícího a světově proslulého rytce skla. Její účastníky bude možné pozorovat při práci v dílnách, jimiž vede jeden z prohlídkových okruhů sklářského centra. Dílenský provoz bude 23. září odpoledne zpřístupněn zdarma veřejnosti. Zájemci o rytí skla si navíc budou moci za 500 korun pod odborným vedením tuto techniku vyzkoušet a vytvořit si vitrografický tisk.
Na neděli 21. září připravilo Centrum sklářského umění pro pozvané hosty komentovanou prohlídku sbírek děl vzniklých na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2003, exkurzi do dílen i ateliérů a přednášku Milana Hlaveše o Jiřím Harcubovi. V galerii sklářského centra „Zimní zahrada“ se pak v 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy děl Jiřího Harcuby, která je přístupná veřejnosti. Výstava potrvá do konce listopadu.
Jiří Harcuba (1928-2013) v minulosti organizoval Školy Dominika Bimana, na nichž se skláři učili ryteckému řemeslu. Rytí skla je považováno za královskou techniku, kterou už málokdo ovládá. Jde o techniku časově náročnou, ale díky ní vznikají velmi hodnotná díla. „Zdobit rytím se mohou i sklenice s tenkou skořepinou, na rozdíl od broušení, které vyžaduje silnější sklo,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s., která sázavské sklářské centrum provozuje. Manželka Jiřího Harcuby, Zdeňka Harcubová, podle ní udělila souhlas k pokračování tradice sklářských ryteckých škol, které nově ponesou jméno jejího muže.
Hlavní organizátorkou první Školy Jiřího Harcuby je ve spolupráci s Centrem sklářského umění vynikající česká rytečka skla Pavlína Čambalová, která v současnosti pracuje ve Vídni u firmy Lobmeyr. „O školu byl velký zájem, její kapacita se naplnila velice brzy,“ uvedla Martina Kulhavá.
Dominik Biman byl vynikající český rytec skla první poloviny 19. století, který zvláště vynikal v rytí portrétů. Jiří Harcuba, který byl hlubokým obdivovatelem tohoto umělce, chtěl podpořit pomalu zanikající techniku rytí skla založením vlastní školy, které dal jméno Dominika Bimana. Pro tuto školu bylo typické, že nebyla organizována na jednom místě, ale že putovala po sklářských školách a sklářských centrech v Česku i zahraničí. Díky této aktivitě Jiří Harcuba přivedl k této staré technice mnoho nových nadšených zájemců tím, že ji osvobodil od klasických náročných řemeslných postupů, a zbavil tím nové adepty ostychu a obav z toho, že nikdy nedokáží opakovat dokonalé rytiny starých mistrů. Prvotním a hlavním cílem Školy Dominika Bimana tedy bylo přiblížit rytí skla každému, kdo projevil zájem, tedy i naprostým laikům a malým dětem, z jejichž bezprostřednosti měl Jiří Harcuba největší radost.
Škola Jiřího Harcuby má ambice v tomto duchu pokračovat. Naváže na mezinárodní rytecké sympozium, které se uskuteční v týdnu od 15. do 20. září 2014 v Kamenickém Šenově.